top of page
DSC_1706 WIDE 820x312.jpg

BIO

2008 - počátek

Bylo horké léto roku 2008 a v televizi dávali Medúzu. Dawe seděl čumákem přištípnutej k televizi a hltal každý song a každý slovo. A v tu se tam objevila jedna píseň, která se mu provrtala do hlavy. Tehdy ho napadlo, že musí mít vlastní kapelu. Ve škole naverboval Johnyho, který pro změnu do školy chodil kolem zkušebny nějaké kapely, a uchvátil ho rytmus. Kapela ovšem vznikla pod názvem Howada.

 

První koncert se nepovedl. V sestavě Dawe (zpěv,kytara), Johny (bicí), Kvín (kytara) kapela odehrála set v délce 12 minut, pak se koncert zvrhl v džungli. Na pódium létalo všechno co měli fanoušci v ruce, byl to pravý punk. Když pak ve spěchu zachraňovala aparaturu, nástroje a co šlo, zahlédl Dawe osudovou cedulku na dveřích do kuchyně: „Nouzový východ“. Právě tudy kapela utekla a ještě po cestě domů se zrodil nový název.

 

Jenže bylo za potřebí najít si náhradu za Kvína, který zůstal v klubu. Ne snad, že by byl obětí publika, ale prostě se k němu přidal, zrádce. Takže si kluci podali inzerát, přes který do kapely přichází Qvan(kytara)a Jess (baskytara). To ovšem trvalo poměrně dlouho dobu (téměř 2 roky). Poté kapela začne skládat a pravidelně koncertovat.

 

2010 Nová éra

Ovšem ani toto období nebylo, tím nejšťastnějším a v kapele to příliš neklapalo. Qvan opustil kapelu ze dne na den, bez jediného slova a zbytek kapely spolu přestal komunikovat. Naštěstí tehdy přišla osudová nabídka na koncert. Ten koncert by sám o sobě nebyl asi ničím výjimečným, kdyby kapelu nedonutil narychlo angažovat Voyťáka. A byl to první koncert, po kterém kapela nemusela utíkat!

 

Začalo to klapat, začalo se pořádně koncertovat, začali se objevovat první fanoušci a noví kamarádi. První koncertní sezónu nové éry jsme zakončili s 10 koncerty, nasbírali nové zkušenosti a sehráli se.

 

Napostu basy se střídá několik slečen, až přichází Terka. Natáčíme demo,  v soutěži Emergenza se umisťujeme na 5. místě v české republice z celkového počtu 50. Kapel. Ve střední a východní Evropě pak na 6. místě.

 

2013

I když po úspěšné sezóně, opět se měnilo složení kapely. Kapelu opouští Terka a začíná se věnovat metalové hudbě. Zbyli jsme opět tři. Ale ne na dlouho. Rozhodli jsme se ke kroku, který eNVé ještě neznal. Do kapely přichází Kuba “Jacob”, baskytarista s bohatými zkušenostmi, ale hlavně kamarád a muzikant, naladěný na stejnou vlnu jako my. Ačkoliv jsme se ze začátku snad trošku obávali, zda-li to neuškodí nastolené image eNVé, první reakce nás z nich vyvedly. V srpnu jsme navštivíli studio v Rápoticích se skvělým maestrem Honzou Říhou z kapely Zelenina, který se o nás celou dobu staral a nahráli jsme 10 písniček na chystané CD “2 Level”.

2014

Pátý rok naší existence jsme začali dokončenímzpěvů ve studiu Rápotice. Cd bylo pokřtěno v březnu v klubu Rock Café před plným sálem. V dubnu jsme pak zahráli na pražském Májálesu, který jsme si užili plnými doušky až do poslední vteřiny. Začátkem prázdnin jsme natočili náš první videoklip, který byl uveden do světa v září.

2015

Kapela uspořádá úspěšnou crowndfundingovou kampaň, ve které vybere ještě víc než půánovanou částku na nové CD “Nádech, výdech”.

2016

Po pečlivém zvážení si kapela vybírá pro místo vzniku své druhé desky studio v Hostivaři. Do kapely přichází na post baskytaristy Koubí, protože Jacob odchází lítat na Boeingy do Kanady. Je to pro nás velká ztráta, ale s Koubím postupně vše začíná dostávat jasné obrysy. Koncem roku se jede tour s kapelami Ovoce a Imodium s celkem 18 zastávkami. Je to neskutečný zážitek a hlavně neocenitelné zkušenosti, kontakty, kamarádi, fanoušci.

 

2017

Z kapely odchází Koubí. Tempo je prostě vysoké a mnoho jeho dalších aktivit mu neumožňuje plnohodnotně pokračovat. Náhoda tomu ale chtěla a zrovna v tuto dobu se Jacob vrací z kanady trápit prděním v kokpitu evropské nebe. Basu má schovanou hned pod klniplem a tak po prvním přistání letu Vancouver - Praha jede z letiště přímo do zkušebny. Je to úžasné setkání. 

 

2018

S Jacobem přichází nové hlášky, nové crazy zvuky během zkoušení, neskutečná legrace. Prostě chemie kapely funguje tak, jak má. A je to vidět. Natáčíme profesionální klip k písničce Otevřeným oknem a počtu shlédnutí se nestačíme divit. Hrajeme, plánujeme, bavíme se. A s námi všichni, kdo nám přijdou do cesty. Těšte se, máme toho za lubem hodně. Takže pořádný nádech!

2023

Kapela ma za sebou několik singlů, které produkoval Tomaš Fröde z kapely Imodium a které byly nahrány u něj ve studiu v Hradci Králové. K tomu vzniklo několik nových videoklipů. Kapela příležitostně koncertuje na festivalech nebo různých městských slavnostech.

"Bojím se, ale nemám strach" - motto popové kapely s okouzlujícími texty a chytlavými melodiemi.   

ZÁKLADNÍ INFO

//  Původ:  Klánovice, Praha
 
//  Źánr:  Pop
 
//  Aktivní roky:  2009 - současnost
 
//  Nahrávací studio:  Hostivař, Rápotice
//  Web: nouzovejvychod.com  

DSC_1889 TALL.jpg
DSC_1894 TALL.jpg

johy

V kapele dělá největší randál, který je v dokonalé harmonii s okolním světem. Na zkoušce obvykle vytváří nabuzenou atmosféru svým delirickým výrazem tváře a na první pohled absolutním pohlcení hudbou. Na koncertě dokáže předvést to samé s ještě větší intenzitou. Jeho energie by se dala krájet, což většinou pohltí uplně všechny kolem. Po koncertě se nikdy nedá odhadnout, co udělá.
 

//bící

voYták

//kytara, zpěv

V kapele vymýšlí hovadiny nebo diskutuje o fanynkách. Na zkoušce obvyle hlasitě diskutuje s Dawem o rafinovaně promyšlených plánech na budoucí velké kapelní show. Na koncertě se vždy maximálně baví. Rád se pohybuje po stage, někdy i na dost neobvyklých místech, odkud potom seskakuje. Po koncertě se místo úklidu aparatury druží.

DSC_1883 TALL.jpg

Dawe

//kytara, zpěv
V kapele prská do mikrofónu a rozlazuje obě své kytary. Na zkoušce obvykle kleje či nesmyslně komandujeostatní svými do drobečku     promyšlenými detaily. Na koncertě většinu času nemluví pravdu a po koncertě se podepisuje imaginárním fanynkám na imaginární místa.
DSC_1893 TALL.jpg

Jacob 

//baskytara, zpěv

V kapele většinu času tráví pískáním a napodobováním robota R2-D2. Na zkoušku přiletí vždycky z jiné části světa. Na koncertě si představuje, že hraje ve skutečnosti se skupinou turbo, po koncertě je s ním pak největší sranda!

bottom of page